Wydrukuj tę stronę
sobota, 03 lipca 2021 22:16

List Biskupa Fabbro dotyczący problemu Szkół Stacjonarnych (Residential Schools) i relacji z Rdzenną Ludnością Kanady

2 lipca 2021r.

List Biskupa Fabbro dotyczący problemu Szkół Stacjonarnych (Residential Schools) i relacji z Rdzenną Ludnością Kanady

Kanadyjczycy są głęboko zaniepokojeni i zbulwersowani wiadomościami o odkryciu szczątków dzieci pochowanych w pobliżu miejsc ówczesnych Szkół Stacjonarnych w Kolumbii Brytyjskiej i Saskatchewan.

Diecezjanie zwracali się do mnie z zapytaniem o zaangażowanie Kościoła w szkoły stacjonarne i pojawiające się żądania papieskich przeprosin. Pod koniec maja, kiedy dokonano przerażającego odkrycia szczątków dzieci ze Szkoły Stacjonarnej w Kamloops, wydałem oświadczenie, w którym obiecałem modlitwy za rodziny i ocalałych i wyraziłem nasze zobowiązanie do odegrania „konstruktywnej roli w drodze do uzdrowienia i pojednania”. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka ostatnich oświadczeń, które zostały opublikowane przez Kanadyjską Konferencję Biskupów Katolickich.

Oświadczenie z 10 czerwca wyjaśnia pracę, jaką biskupi wykonują od kilku lat z Rdzenną Ludnością w całej Kanadzie. Zachęcam do zapoznania się z oświadczeniem na stronie diecezjalnej w j. angielskim - link:

https://www.cccb.ca/announcement/cccb-statement-delegation-to-the-holy-see/.

Dla biskupów ważne było, aby zasiąść ze wspólnotami Rdzennej Ludności, w „kręgach słuchania”, wysłuchać ich historii i tego, czego oczekują od Kościoła katolickiego do pojednania. Ważne jest również, aby Rdzenna Ludność zabrała głos w tym procesie.

Kluczową inicjatywą wynikającą z tych rozmów jest wizyta duszpasterska Rdzennej Ludności z Papieżem Franciszkiem, która odbędzie się w dniach 17-20 grudnia w Rzymie. Grupa, w skład, której wejdą osoby, które doświadczyły i przeżyły czas Szkół Stacjonarnych, starsi i młodzież, będzie mogła prowadzić bezpośredni dialog z Papieżem, a On będzie mógł im wyrazić „swoją serdeczną bliskość, odnieść się do wpływu kolonizacji i zaangażowanie Kościoła w szkoły stacjonarne, aby odpowiedzieć na cierpienie rdzennej ludności i trwające skutki traumy międzypokoleniowej”. Dla biskupów rozmowy, które odbyliśmy z Rdzenną Ludnością, wspólna praca i delegacja, która odwiedzi Papieża, są krokami na drodze pojednania i uzdrowienia. Mamy nadzieję, że te wspólne wysiłki zbudują mosty i nowe relacje między Rdzenną Ludnością a Kościołem katolickim w Kanadzie i doprowadzą do dalszych działań.

Wszystkie te oświadczenia, w tym moje własne, oraz materiały dotyczące tej ważnej kwestii są dostępne na stronie Diecezji London - link: https://dol.ca/indigenous-peoples Bp. Ronald P. Fabbro, CSB
Bishop of London
Czytany 313 razy